Folytatódik a tokány-sorozat. Ezúttal a hagymás tokány került sorra, méghozzá pár csavarral, mert kacsazúzából készítettem el, és hozzá a nálunk kevésbé ismert és használt babpürét főztem a szokásos burgonyaköret helyett.
Improvizálnom kellett, mivel éppen nem volt otthon más hús, csak kacsazúza és a krumplim is annyira kicsírásodott, hogy keresnem kellett valami más köretet helyette. Így születnek a jó ötletek!
Hozzávalók:
. 60 dkg kacsazúza
. 15 dkg füstölt szalonna (pl. kolozsvári)
. 2 fej hagyma
. 4-5 gerezd fokhagyma
. 1 szárított cseresznyepaprika
. 2 ek. ajvár
. alaplé
. 2 dl almabor (cider)
. 1 csészényi ecetes apró gyöngyhagyma
. só, bors
a babpüréhez:
. 35 dkg száraz fehérbab
. 1 fej fokhagyma
. 1 paradicsom
. 1 burgonya
. 3 babérlevél
. egy szál friss rozmaring
. 2-3 ág kakukkfű
. olívaolaj
. fehérborecet
. parmezán
. só, bors
Előkészületek:
A babot előző nap kétszeres mennyiségű vízben beáztattam.
A kacsazúzákat egyenként lehártyáztam és csíkokra vágtam.
A füstölt szalonnát és a hagymát felcsíkoztam, és a gerezd fokhagymákat apróra vágtam.
A babérlevelekből, rozmaringból és kakukkfűből fűszercsokrot kötöztem.
A tokány elkészítése:
1. A wokomban (lehet egy szélesebb lábost is használni) kiolvasztottam a szalonnacsíkokat, majd rádobtam a hagymát és a fokhagymát egy csipet só társaságában, és üvegesre pirítottam.
2. Felöntöttem az almaborral és addig forraltam, míg el nem főtt a leve.
3. Hozzáadtam a kacsazúzát, sóztam-borsoztam, és kifehéredésig kevertem.
4. Belemorzsoltam a cseresznyepaprikát, beletettem az ajvárt és felöntöttem annyi alaplével, hogy éppen ne lepje el.
5. Lefedve főztem 50-60 percig, közepes fokozaton (kerámialap#6/9).
6. Ezután a fedőt levéve, feljebb kapcsolva a tűzhelyet hetesre, zsírjára pirítottam, azaz elfőztem a levét. Majd újra felöntöttem annyi alaplével, hogy félig vagy egy kicsit kevesebbre ellepje.
7. Ezt többször is megismételtem, gyakori keverés mellett, míg a zúza teljesen meg nem puhult.
8. Az utolsó felöntéskor adtam hozzá a lecsepegtetett ecetes gyöngyhagymát.
A babpüré elkészítése:
1. A babról leöntöttem a vizet, és egy lábosba borítottam. Beletettem a fej fokhagymát egészben, a burgonyát, a paradicsomot és a fűszercsokrot.
2. Felöntöttem annyi vízzel, hogy kétujjnyira ellepje, majd lefedve, közepes fokozaton, két óra alatt puhára főztem.
3. Ezután kidobtam belőle a fűszercsokrot és paradicsom héját, a fokhagymát kivettem és kinyomkodtam belőle a belsejét, amit visszatettem a babba.
4. Villával összetörtem benne a krumplit és a paradicsomot, sóztam, borsoztam, majd fél deci fehérborecetet öntöttem hozzá.
5. Botmixerrel pürésítettem a babot, de nem teljesen simára, hagytam kissé rusztikusabbra. Belekevertem egy maréknyi frissen reszelt parmezánt, egy-két kanál extraszűz olívaolajat és alaposan elkevertem.
6. Megkóstoltam, és sóval és ecettel még egyszer beállítottam a sósságát és savanyúságát, majd melegen tartva, tálalásig félretettem.
A babpürét formázógyűrű segítségével a tányéra szedtem, mellé egy adag tokányt mertem, majd újhagymából és jégsalátából készült zöldsalátával díszítettem/körítettem, és olívaolajjal meglocsoltam.
Tipp: A tokányt elkészíthetjük előző nap is, de a babpürét érdemes inkább frissen főzni. Mindkettő két napig eláll a hűtőben, jól lefedve.
A babpürét készíthetjük friss vagy fagyasztott baból is. De akár jó minőségű olasz vagy spanyol konzervbaból is (így a főzési idő 45 perc).
Puha, finom zúza, bőséges ízletes szafttal és kellemesen pikáns, mediterrán jellegű babpüré. Ebből áll ez az étel. Ezzel szerintem nem hibázhatunk, bátran ajánlom mindenkinek, készítse el!
Hideg, enyhén szénsavas francia vagy angol almabort, cidre-t ajánlok hozzá. De ha ragaszkodik valaki a borhoz, akkor egy könnyed rozét válasszon.
Elkészítési idő: 3 óra
Költségek: kb. 520 Ft/adag
bor: 399 Ft cidre - Lidl
Az utolsó 100 komment: