Tulajdonképpen a szalonnás-hagymás lepénykenyeret nevezhetjük magyaros pizzának is. Pláne úgy, hogy ez is egy pizzatészta-alappal készül. Én egyszerűsítettem le az eredeti lepénykenyértésztát, mert így egyszerűbb és gyorsabb az elkészítése, és talán ízben sem áll nagyon távol tőle.
Falun a nagyanyám a maradék kovászolt kenyértésztából készítette anno gyerekkoromban, a fatüzelésű „sparhetjében”. Persze, mindig változott, hogy éppen mi került rá, attól függően, mi volt neki otthon. Azért a fokhagyma és a házi tejföl alap volt.
Hozzávalók:
A tésztához:
· 1 csésze víz
· 3 ek. olívaolaj
· 1 tk. só
· 3 csésze liszt
· 1 tk.cukor
· 1 tk élesztő (instant)
A feltéthez:
· 15 dkg füstölt szalonna (kolozsvári vagy pancetta)
· 10 dkg füstölt parasztkolbász
· 2 dl tejföl
· 2-4 gerezd fokhagyma
· 1 fej vörös- vagy lilahagyma
· só
Előkészítés:
A tészta alapanyagait a leírt sorrendben a kenyérsütő gépbe teszem, és a dagasztó/kelesztő programmal elkészítem. Ha nincs gép, egy keverőtálban össze kell keverni a tésztát, majd belisztezett deszkán átgyúrni, és meleg helyen letakarva, egy órát keleszteni.
A tejfölt elkeverem a zúzott fokhagymával, és megsózom. A szalonnát vékony csíkokra, a kolbászt apró kockákra vágom. A hagymát félfőre, vékonyan felcsíkozom.
Elkészítés:
A kész tésztát átgyúrom, kipréselem belőle a levegőt. Négyszög alakúra nyújtom, kb. akkorára, mint a sütő gyári tepsije. Sütőpapírral kibélelem, és rácsúsztatom a tésztát. Olajjal megkenem a tetejét, és fél órára félreteszem kelni.
Közben előmelegítem a sütőt 220 fokra. A tésztát egy késsel vagy villával végigbökdösöm, majd betolom a forró sütőbe, öt-hat percre. Ezután kiveszem, ha valahol felfúvódott, ott megbököm és kinyomom a levegőt. A tetejét jó alaposan megkenem a fokhagymás tejföllel. Megsózom, megszórom a hagymával, a kolbásszal, végül a szalonnával. Visszatolom a forró sütőbe, az alsó polcra, és 12-14 perc alatt készre sütöm. Amikor kész, kiveszem, és egy rácsra helyezve, hagyom langyosra hűlni.

Még pár megjegyzés:
A receptben szereplő dolgokon kívül mást is tehetünk a lepénykenyér tetejére. Mindenki az ízlésének megfelelően válogathatja össze a feltétet.
Ha még kiadósabbra szeretnénk, tehetünk rá hajszálvékony, előfőzött burgonyakarikákat, vagy olvaszthatunk rá füstölt sajtot is.
A finom, frissen sült, ropogós kenyér, a fokhagymás tejfölös, szalonnás-kolbászos-hagymás feltéttel remek „szereplője” lehet egy baráti összejövetelnek, kerti partinak, de akár bőséges reggeliként is megállja a helyét.
Egy pohár jóféle olaszrizlinget (Jáspi) kortyolgatva mellé, még jobban élvezhetjük a lepénykenyeret.
Elkészítési idő: kelesztéssel együtt 2 óra
Költségek: kb. 700 Ft
Bor: 1280 Ft (Vinotéka)

A provençale a pissaladière egy másik változata. Mostanában többször is készítettem ilyesmit, mert nagyon szeretem a provece-i ízeket. Szinte minden rajta van ezen a puha, finom kelt tésztán, ami Provence-ot felidézheti. Hagyma, fokhagyma, kakukkfű, babérlevél, olajbogyó, paradicsom, szardella… Igazi ízkavalkád!
Hozzávalók:
A tésztához:
· fél csésze tej + fél csésze víz
· 1 tk. só
· 2 ek. olívaolaj
· 1 tk. cukor
· 3 csésze liszt (ebből egy, lehet teljes kiőrlésű)
· 1 tk. szárított élesztő
Feltéthez:
· 10 dkg füstölt szalonna
· 10 dkg olívabogyó (magos)
· 3 fej hagyma
· 2 gerezd fokhagyma
· 7-10 szardellafilé
· 2-3 db paradicsom (lehet konzerv, hámozott egész)
· 1 ek. vaj
· olívaolaj
· 1 ág friss kakukkfű
· 1 babérlevél
· só, bors, cukor
Előkészületek:
A tészta alapanyagait a leírt sorrendben a kenyérsütő gépbe teszem, és a dagasztó/kelesztő programmal elkészítem. Ha nincs kenyérsütő gép, egy keverőtálban össze kell keverni a tésztát, majd belisztezett deszkán átgyúrni, és meleg helyen letakarva, egy órát keleszteni.
A szalonnát vékony csíkokra vágom, az olívabogyókat kimagozom (kés lapjával megroppantom, és kiszedem a magját). A hagymát félfőre, vékonyan felcsíkozom, a fokhagymát hajszálvékonyan felszeletelem. A konzervparadicsomot, felvágom, kicsorgatom a levét, és nagyobb darabokra vágom.
Elkészítés:
Egy serpenyőben közepes hőfokon, kevés olívaolajon megpirítom a szalonnakockákat. Amikor kiolvadt a zsírja nagy része és megpirult egy kicsit, szűrőkanállal kiszedem. A visszamaradt zsírra dobom a vajat, s ha elolvadt, rászórom a hagymát. Beledobom a kakukkfüvet, babérlevelet, egy csipet sót és cukrot, tekerek rá kis borsot, rádobom a fokhagymát, összekeverem, és fedő alatt 20-25 perc alatt aranybarnára párolom/karamellizálom. Amikor kész, félreteszem hűlni.
A langyosra hűlt hagymához hozzáadom a paradicsomot, az olívabogyót, a szalonnát, beletépkedem a szardellafiléket, és összeforgatom az egészet.
A megkelt tésztát lisztezett deszkára rakom és átgyúrom. Nyújtófával nagyjából négyszög alakúra nyújtom, kb. 1 cm vastagra, és kb. 30x40 cm-es téglalapra. Sütőpapírral bélelt tepsibe teszem, egyenletesen elosztom a tetején a hagymás-szalonnás keveréket, és fél óráig meleg helyen hagyom kelni.
Ezután 200 fokra (hőlégkeverés) előmelegített sütőben, 20-22 percig sütöm. Kész!
.jpg)
Tippek, tálalás:
A provençale-t frissen, melegen a legjobb enni, de végső esetben a hűtőben eláll egy napig, és a sütőben megmelegíthetjük.
A feltét arányain ízlésünk szerint változtathatunk, ki hogyan szereti. Lehet kevesebb szardellával vagy több hagymával, paradicsommal… Ez egy igazán remek vendégváró vagy parti-kaja lehet. A finom, kalácsszerű, édeskés kelt tészta és a szardellás, hagymás, olívás, édes-sós feltét, finoman egészíti ki egymást.
Egy könnyű, száraz umbriai fehérbort, Orvietót ittam hozzá, de egy finom, gyümölcsös provance-i rozébor is jól passzol hozzá.
Elkészítési idő: 70 perc (+1 óra 50 perc a dagasztó/kelesztő program)
Költségek: összesen kb. 1200 Ft
Bor (Orvieto): 658 Ft (Metro – jó vétel!)
Az utolsó 100 komment: