Karácsony előtt pár nappal, amikorra beterveztem az ünnepi menühöz a bevásárlást, leesett a bazi nagy hó. Esély nem volt rá, hogy kiássam a kocsimat, lecaplassak vele a hegyről és eljussak a városba. Így kénytelen voltam improvizálni, és az otthon fellelhető anyagokból összeállítani a vacsorát. A hűtőben figyelt két nyúl (bocsi, Nadine!), amit pár nappal előtte kaptam, volt még a kamrában zöldség meg miegymás, így ebbe az irányba kellett gondolkodnom. Ihletért Váncsa mesterhez és a Szakácsok könyvéhez nyúltam. Ezeket olvasgatva alakítottam ki ezt a receptet...
Hozzávalók:
. egy nyúl, kb. 2 kg-os
. 6-8 szelet bacon
. 3 közepes fej hagyma
. 4-6 gerezd fokhagyma
. 3 közepes sárgarépa
. egy friss rozmaringág
. 2-3 ág kakukkfű
. 2 babérlevél
. 2 dl száraz fehérbor
. 3 dl sűrű „sötét” marhaalaplé (lehet csirkealaplé is)
. barna cukor
. dijoni mustár
. tejszín
. étkezési keményítő
. só, bors
. olívaolaj
Előkészületek:
A nyulat feldarabolom 12 részre (a lenti képen látható módon), majd sózom, borsozom.
A hagymákat felnégyelem, majd nyolcadolom, a sárgarépákat ujjnyi széles karikákra vágom.
A fokhagymát durva darabokra vágom.
A szalonnaszeleteket egy serpenyőben, közepes hőfokon ropogósra sütöm, majd szalvétára szedve, hagyom kihűlni.
Elkészítés:
1. A nyúldarabokat lazán lisztbe forgatom, lerázom róluk a felesleget, majd egy nagyobb serpenyőben, forró olívaolajon megpirítom körbe, hogy egy kis színt kapjanak, majd egy nagyobb vastag falú edénybe teszem őket.
2. A húsra morzsolom a szalonnát, rádobom a babérlevelet és a kakukkfüvet.
3. A visszamaradt zsiradékon, a serpenyőben megpirítom a zöldségeket, hagymát és fokhagymát, miközben rátépkedem a rozmaringot is. Sózom, borsozom, majd a zöldségeket is a hús mellé borítom.
4. A serpenyőbe öntöm a bort, az alaplevet, és a visszamaradt, az aljára lesült „pörzsanyagokat” fellazítom egy fakanállal. Egy csapott evőkanál barna cukrot oldok még fel benne, ezután a zöldségekre és a húsra öntöm az egészet. Ha kell, még egy kevés vizet is öntök hozzá, hogy a leve a kétharmadáig ellepje a húsokat.
6. Közepes fokozaton (kerámialap #5/9), fedő alatt, kb. 70 perc alatt puhára főzöm, míg a combján a csontról kezd kilátszani, lefőni a hús, és a kés mindenhol könnyen beleszalad (félidőben megkóstolom, elég sós-e a szaftja).
7. Egy szűrőkanállal kiszedem a húsokat és a zöldségeket, a babérleveleket, kakukkfűágakat kidobom belőle, majd a visszamaradt lével a lábost visszateszem a tűzhelyre.
8. Hozzáadok egy deci tejszínt, két evőkanál dijoni mustárt, elkeverem, azután újra felforralom. Megkóstolom, és ha valamelyik irányba kell még igazítani az ízeken, egy kis mustárt vagy mézet/barnacukrot adok hozzá.
9. Egy púpos evőkanál keményítőt elkeverek másfél deci vízzel, és a gyöngyözve forró szafthoz csurgatva, lassan, folyamatosan keverve, besűrítem a mártást. Keményítő helyett vagy mellett sűríthetjük a mártást a hússal együtt főtt, passzírozott sárgarépával is.
10. Ha elértem a kellő sűrűséget, még egyszer felforralom a szószt, azután visszateszem bele a húst és répát, és tálalásig melegen tartva, félreteszem.
Tálaláskor a húsra bőven szedhetünk a mártásból, díszítésként kevés apróra vágott petrezselyemmel megszórhatjuk. Köret helyett én frissen sült rozmaringos foccaciát adtam mellé. Ha ragaszkodunk a körethez, polenta vagy krumplipüré is jól megy hozzá, de tálalhatjuk akár makarónival is.
Tipp: A maradékot egy napig tárolhatjuk a hűtőben alaposan lefedve, de célszerűbb lefagyasztani úgy, hogy a húst a csontokról lecsipkedjük, majd a mártással együtt jól záródó dobozban, a fagyasztóban tartjuk felhasználásig. Tésztaszószként, esetleg egy lasagne mártásaként később újrahasznosíthatjuk.
Pompás étel, kissé vadasra emlékeztető, egyszerre édeskés és savanykás fűszeres mártással, puha, omlós nyúlhússal, annak karakteres ízeivel és finom puha zöldségekkel a raguban...
Száraz tokaji furmintot Erdőbényéről bontottam mellé és az ételbe is az került.
Elkészítési idő: 2 óra
Költségek: kb. 750 Ft/adag
Bor: 3o50 Ft
Az utolsó 100 komment: