Állatvédő/állatszertő ember vagyok, ugyanakkor húsevő. Szerintem ez csak látszólag feloldhatatlan ellentmondás. Évekig voltam vega lelkiismereti okokból, de aztán eljutottam egy olyan pontig, hogy elfogadtam azt a tényt, hogy vannak állatok amiket azért tartunk, hogy megegyük őket. Ez a sorsuk. Viszont meggyőződésem, hogy nekünk is vannak kötelezettségeink azon állatok felé, akiket megeszünk. Az egyik, hogy halálukig a lehető legjobb körülmények között tartjuk őket. Nincs jogunk kínozni, pl. szűk ketrecekben tartani a minimális méltóságot sem adva meg nekik.
A másik, hogy ha már egyszer elvettük az életét, tiszteljük meg azzal az állatot, hogy minden ehető részét elfogyasztjuk/felhasználjuk és nem dobunk ki semmit. De erre akár a takarékosság is rávehet bennünket, ha esetleg nem hiszünk az állatok jogaiban, elvégre válság van, meg kell fogni minden forintot.
Én például tanyasi/falusi csirkét szoktam venni, a belsőségeivel együtt. Tulajdonképpen csak a feje hiányzik , valamint kopasztva-zsigerelve van. Két ilyen másfél kilós csirkéből, ha minden részét maximális felhasználunk, három bőséges fogást is készíthetünk.
Először is, az aprólékokat elkészíthetjük levesnek vagy egy jóféle pörköltnek. A „megmaradt” csirkét pedig legtöbbször egészben megsütöm (erről poszt itt!), majd annak maradékát is felhasználom egy másnapi fogáshoz (erről poszt később!).
Az aprólék a követezőkből áll: Levágom a nyakát, amit aztán három részre darabolok, majd a lábait kapom le, amiről levágom a körmöket. A májat és a zúzát megtisztítom és feldarabolom. Levágom a csirke szárnyvégeit is. Két csirke aprólékaiból egy lábos pompás levest, vagy finom pörköltet lehet készíteni két-három személyre. Most ez utóbbit készítettem el.
Hozzávalók (2-3 személyre):
. két csirke apróléka (láb, szárnyvég, máj, zúza, nyak...)
. 2 kisebb vöröshagyma
. 2 ek.házi natúr paradicsomszósz (vagy passata)
. 1 ek.ajvár (vagy sült kápia paprika)
. 1 ek. libazsír
. só, bors, pirospaprika
Elkészítés:
1. Egy lábosban felforrósítom a libazsírt, rádobom az apróra vágott hagymát és üvegesre pirítom.
2. Hozzáadom a csirkeaprólékot a máj kivételével, sózom borsozom, majd kevergetve megpirítom a húsokat.
3. Félrehúzom a lábost, a hús tetejére szórok egy evőkanálnyi pirospaprikát, várok egy pár pillanatot, hogy a zsíron kioldódjanak a paprika illóolajai, majd egy kevés vizet löttyintve alá, hogy ne égjen meg a paprika, visszateszem a tűzhelyre.
4. Beleteszem a paradicsomszószt és az ajvárt (vagy sült paprikát), elkeverem, annyi vizet öntök alá amennyi egyharmadig ellepi (a bolti hússal szemben a tanyasi csirke húsának alacsony a víztartalma, nem enged ki magából sokat, ezért kell a víz alá. Ez a különbség a jó és a rossz minőségű hús között.), ha kell még sózom, borsozom, ha igény van rá csípős paprikát is teszek hozzá.
5. Félig lefedve közepes fokozaton (kerámialap #5/9) főzöm kb. egy órán át, míg minden hús megpuhul a pörköltben és a csirkelábról az ízületek könnyedén leválnak.
6. A vége előtt negyed órával beleteszem a májat is. Annak nem kell több idő.
Tálaláskor adjunk mellé csemegeuborkát, vagy ecetes almapaprikát. Köret helyett friss ropogós fehér kenyeret kínáljunk hozzá.
Ez egy igazi tunkolós, „kézzelevős-ujjszopogatós” étel!
Tudom, hogy sokan gondolni sem szeretnek az aprólékra, nem hogy pörköltet készítsenek belőle, de állíthatom, hogy elképesztően jó falatokról maradhatnak így le... Az aprólékból főzött pörkölt sokkal ízletesebb mint egy „egyszerű” csirkepörkölt. Az ízek koncentráltabbak, az állaga sűrű szaftos és „ragadós”, a sok különféle hús és a máj zamata és állaga mind-mind hozzáad valami pluszt az ételhez, amitől különleges lesz összhatás.
Egy palack szekszárdi kadarkát érdemes bontani ehhez a pörkölthöz.
Elkészítési idő: 75 perc
Költségek: -
Az utolsó 100 komment: