Muskotály Küvé: Talkedli
A kenyérsütő gép megvásárlását követően, sorban próbálgattuk a „Horvátilonka”, a sok kiadást megélt „Szakácskönyv” című, alapfokú konyhai kézikönyv kelttészta-receptjeit, amelyek közül kisebb-nagyobb változtatásokkal egy többfunkciós kalácstészta (mákos/diós/… kalács, bukta, aranygaluska – ha legközelebb készül, írok róla), valamint a kissé k.u.k. hangzású talkedli (hivatalos nevén cseh fánk) került be a családi menübe. Ez utóbbiról hamar kiderült, hogy mivel elég híg, a kenyérsütő gép nem képes normálisan kidagasztani, de ugyanezen okból egyszerű habverő géppel is jól összeállítható.
Mivel ez olajban sült tészta, viszonylag ritkán, csak télen kerül az asztalra. „Horváthilonka” szerint kell hozzá:
· 40 dkg liszt
· 2 dkg élesztő
· 2 tojás
· ½ l tej
· 2 dkg cukor
· Én valamikor kézzel beleírtam, hogy +3 dkg vaj, és mindezek mellett előveszek egy biocitromot és a vaníliakivonatos üveget.
A kezeletlen biocitromról, mint héjreszelék-forrásról nemrég olvastam a Bűvös szakács blogon. Eddig citromolajat használtam (valószínűleg ezután is leginkább azt használok, mivel nincs a környékünkön olyan biobolt, ami nyitva lenne, amikor hazaérek). A sima, tartósítószerrel permetezett citromot nem reszelem, mert nem vagyok meggyőződve róla, hogy bármilyen alapos mosás + kefélés után nem marad rajta csak külsőleg használandó cucc. De most volt otthon egy biocitrom.
A vanília-kivonatból korábban sokáig állt a szekrényben egy mexikói eredetű flakon, de már elfogyott, és most örömmel fedeztem fel a madagaszkári „vanille extract”-ot a boltban; szerintem sokkal jobb még a friss vaníliarúdnál is, egy kávéskanálnyi elég ennyi tésztához (vagy házilag elkészített vaniliakivonat – a szerk.).
Elkészítés:
Beleöntjük a lisztet egy keverőtálba, belerakjuk a tojások sárgáit, a fehérjét különtesszük, majd jöhet a többi hozzávaló; a langyos tejből először kb. 2 deci. Ezzel összekeverjük, a maradék tejet is hozzátesszük, és az egészet a habverővel alaposan összedolgozzuk. Lágy, foszlós tésztát kapunk, 45 percre letakarva, meleg helyre tegyük félre.
Ezt követően verjük fel a tojások fehérjét, és széles mozdulatokkal keverjük bele a tésztába. Hogy tudjon még néhány percig pihenni, csak most kezdjünk előkészülni a sütéshez.
Érdemes teflonsütőt használni, így kevés olajban tudjuk sütni. Inkább csak beolajozzuk a serpenyőt, felforrósítjuk és merőkanállal kupacokat teszünk bele. A kupacok szétfolyását a kanállal kicsit segíthetjük, a túl vastag tészta közepe nehezen sül át. Nem túl gyorsan, mindkét oldalán megsütjük, és frissen, ízlés szerint baracklekvárral, kakaóval stb. fogyasztjuk. Kissé ropogós külső, lágy, kissé habszerű belső – szerintem finom.
Az utolsó 100 komment: