Nemrég, a hűtős poszt írásakor, mikor a hűtőszekrény tartalmát írtam össze, találkoztam egy tavaly elkészített bolognai szósz szép nagy adag, lefagyasztott maradékával. Ha már a kezembe akadt, mindjárt a hasznosításán kezdtem el gondolkodni, mielőtt végleg eltűnne a fagyasztó Bermuda-háromszögében.
A kamrában találtam egy zacskó lumaconitésztát, amit remekül meg lehet tölteni bármivel, így nem is gondolkodtam tovább. Már csak pár barátot kellett összetelefonálni, mert ha már kiolvasztom a szószt, akkor el is kell pusztítani az egészet.
Hozzávalók (4 személyre):
· bolognai szósz, az itt leírtak alapján elkészítve (fele adag)
· 500 g lumaconi tészta (viello)
· 10 dkg scamorza sajt
· 10 dkg parmezán vagy Grana Padano
· 1 doboz darabolt paradicsom konzerv (Mutti Polpa)
· 6-7 dl besamelmártás, az itt leírtak alapján elkészítve
· maréknyi bazsalikomlevél
· só, bors
Előkészületek:
Ha nincs készen, akkor elkészítem a bolognai mártást. Elkészítem a besamelmártást, és a reszelt parmezán felét belekeverem.
A tésztát öt percig főzöm forró vízben, majd leszűröm és lehűtöm. Egy kis olívaolajat öntök rá, hogy ne ragadjon össze. Nem szabad teljesen megfőzni, mert akkor nem lesz tartása. Csak annyira főzzük, hogy egy kicsit megpuhuljon.
Elkészítés:
Egy nagyobb tűzálló tálba vagy tepsibe öntöm a paradicsomot és elterítem. A bazsalikomleveleket beletépkedem, durva tengeri sót, és durvára tört borsot szórok rá.
Fogom a félig megfőtt tésztákat, és kiskanál segítségével megtöltöm a bolognai mártással, majd a tálba, a paradicsomba helyezem. Szorosan egymás mellé teszem a töltött tésztakosárkákat, míg meg nem telik a tál. A tetejét meghintem a reszelt parmezán másik felével, majd egyenletesen elosztom a tetején a besamelmártást. Végül a tetejét megszórom reszelt scamorsával, és a 200 fokra előmelegített sütőbe teszem húsz-huszonöt percre. (Figyeljünk, nehogy megégjen a sajt a tetején!)
A sütőből kivéve, hagyom pihenni tíz-tizenöt percet, ezután szolgálom fel.
Tippek, tálalás:
Ezt a fajta tésztát sok egyébbel is meg lehet tölteni. Spenóttal, rikottakrémmel, darált hússal, zöldségraguval stb. A besamel sem kötelező, reszelhetünk rá simán csak sajtot, vagy egy tojássárgájával elkevert tejföllel is leönthetjük, de tehetünk a tetejére is paradicsomszószt. Fantázia kérdése az egész… Én most egy kiadós ételt akartam készíteni, ezért használtam besamelt.
A borválasztás nem könnyű, mert bár a marhahús és a paradicsom inkább a vörösbort kívánná, a besamel és a sajtok selymes krémessége elbizonytalanított. Végül kompromisszumos megoldásként – no meg, mert nagyon meleg volt –, egy jól behűtött félszáraz, üde, taljánföldi rozébort (chiaretto) ittunk hozzá, és nem volt rossz választás.
Az utolsó 100 komment: