A nyaralás egyik fénypontja szokott lenni, amikor helyi alapanyagokból készül valami otthoni jellegű étel. Idén isztriai és otthonról vitt alapanyagokból, a szokásosnál kissé könnyedebb felfogásban főztem bablevest.
Néhány nap után már kezdenek hiányozni az otthoni ízek, de érdekes dolog kipróbálni (illetve előtte beszerezni) a kissé „egzotikus” hozzávalókat is. Nyaralás lévén a szokásosnál több figyelem is jut az elkészítésre, így különösen jól szoktak esni ezek a nyaralási ételek.
Idén bablevesre esett a választás. Elég sok, borjúkorú zöldséggel készült, ezek ízét nem akartam vaskos rántással elnyomni (a sok bab és krumpli egyébként is elég jó sűrítőanyag), de a pesti gangok jellegzetes sült fokhagymás nyári bablevesillatát nem akartam az ételből kihagyni. Összességében egy viszonylag könnyű, de tartalmas és ízletes levest sikerült összehozni. Olyan jól sikerült, hogy – a pancettát kivéve – hazai hozzávalókkal nyáron legalább még egyszer elkészül…
Hozzávalók (kb. 2,5 liter leveshez):
|
Valamint pagi só, naszvadi pirospaprika (valamint kínai fazék és serpenyő…).
A főzőedényben kevés vizet teszünk fel. Amikor felforrt, beletesszük a kolbászkarikákat és 5-10 percig főzzük benne, majd (hogy ne keményedjenek meg túlságosan) félretesszük. Az edénybe beletesszük a beáztatott babot az áztatólével együtt, és (mivel ez idei bab) lassú-közepes tűzön főzzük.
Serpenyőben, lassú tűzön kisütjük a pancetta zsírját, és a sült szalonnát óvatosan (hogy minél több zsír maradjon a serpenyűben) hozzátesszük a leveshez.
Ha a bab kezd puhulni, hozzátesszük a zöldségeket, és az egyik gerezd felaprított fokhagymát. Közben elkészítjük a „rántást”:
A szalonna zsírjához kevés vajat teszünk, és felmelegítjük. Megfonnyasztjuk benne a salotta- és fokhagymát, valamint néhány szál petrezselyemzöldet. A tűzről levéve belekeverünk egy jó kiskanálnyi pirospaprikát.
Amikor megpuhult a zöldség, belekeverjük a „rántást” és a félretett kolbászkarikákat.
Tálaláskor a tányérba teszünk egy maréknyi kockára vágott, Pula környéki „domaci”, azaz „házi” paradicsomot (vagy csak a savó és a héj nélküli húsát), és arra szedjük a forró levest.
Egy (esetleg több) pohár testes, nem túl illatos fehérbor (Malvazija) vagy könnyű vörösbor (Teran) egyaránt jól megy hozzá...
Az utolsó 100 komment: