Folytatjuk a bámészkodást Manhattanben, ezúttal az ún. Uptown túrára invitálnám meg az érdeklődőket. Ma is elég hosszadalmas napunk lesz, készüljünk fel jó sok sétára.
Újból a Times Square-ről indulunk, mivel ez egy ilyen központi hely, a legtöbb városnéző cég innen indítja a buszait. A múltkor nem említettem, de mindenképpen szót érdemel a téren lévő Hershey’s Store. Ez egy frankó kis csokibolt, ahol csak az ő cuccaikat lehet kapni, szemkápráztató választékban és mennyiségben. Amerika egyik leghíresebb csokigyárát Milton Hershey alapította, aki 1894-ben határozta el, hogy a már korábban kitalált karamell szeletkéit beborítja a kakaós finomsággal. Azóta aztán töretlen a siker, mára rengeteg fajta terméket dolgoztak ki. Ha akarunk, még visszajöhetünk ide, de ne merüljünk el már az elején egy helyen.
Északnak indulunk az 8th Avenue-n, és lassan elérjük a Columbus Circle-t, ami nevéhez méltóan megfelelően gömbölyű. Körben hatalmas felhőkarcolók, köztük a Time Warner Center, üzletekkel, irodákkal; illetve a Trump International épülete. Ebben szálloda működik, de szép nagy, és igen drága lakásaik is vannak. Előtte egy földgömb szobor, illetve a körforgalom közepén, egy oszlop tetején áll a névadó, Kolumbusz Kristóf szobra.
Na, és akkor most ejtsünk pár szót a város szívéről, a Central Parkról is, merthogy ott megyünk el majd mellette (először balról, aztán jobbról). 1857-ben nyitották meg a nagyközönség előtt, s jóllehet eredetileg nem úgy tervezték, hogy ilyen is lesz a városban, de a népakarat győzött. Kellett egy olyan hely, ahova a zemberek elmenekülhettek az akkor már igen zsúfolt metropoliszból, ezért pályázatot hirdettek a park megépítésére. A nyertesek Frederick Law Olmstead és Calvert Vaux lettek, végül ők hozták össze ezt a gyönyörűséget. A teljes területe 3,41 km2 (a mi Városligetünk 100 hektár). Ez - lássuk be - elég lenyűgöző méret, főleg ha azt nézzük, hogy nagyjából 30 év alatt megnégyszereződött a New York-i lakosok száma. Ezeket az embereket el kellett szállásolni valahol, így rohammunkában húztak fel házakat. S mégis, okosan átgondolva belátták, hogy a zöldségeknek is helyet kell hagyni. Lett is benne sok-sok csóvány, mellettük tavak, sétányok, különböző sportpályák, játszóterek és egy állatkert is.
Induljunk el északra, s nemsokára elérjük a Dakota házat, ahonnan egyenes út vezet a Strawberry Fields-hez. Akinek ezek ismerősen csengenek, jól kapizsgálja: 1980. december 8-án a Dakota ház előtt lőtte le John Lennont David Chapman. A parkban található emlékezőhelyet hívják Strawberry Fieldsnek, amit Ed Koch építész tervezett a zenész 45. születésnapjára. Nagyon pofás kis dolog, a középpontja egy ösvény, mozaikkal díszítve, s egyetlen szóval, „Imagine”. Aki akar, tegyen le egy szál virágot, aztán sétáljunk tovább.
A 81. utcánál áll az American Museum of Natural History 25 épülete, amikben összesen 46 kiállító terem van, egy planetárium, kutatólaborok és egy könyvtár. Maga a főépület is igen impozáns, de egy élet nem elég, hogy bent mindent megnézzünk. Haladjunk.
Még mindig a park mentén vezet az utunk, például a Jacqueline Kennedy Onassis Reservoir mellett. Ez régen vízgyűjtő volt, manapság már nem annak használják. Fogjuk rá, hogy tó, s mint ilyen 43 hektárnyi területet foglal el. Kedvelt a turisták körében, hiszen tavasszal a cseresznyevirágzást lehet nézni, meg egy csomó rododendront, és mindenféle madarakat. A helyiek meg azért szeretik, mert egy futóösvény van körülötte, de különben is szép.
El ne felejtsem megemlíteni, hogy az út, amin végigbandukoltunk, a Central Park West. Értelemszerűen a park nyugati felén van, de arról ismert, hogy egy csomó híresség lakik a környéken. Rögtön mindjárt a Dakota házban Yoko Ono (ő és John Lennon már azelőtt is itt éltek, hogy az ex-Beatles zenészt megölték), aztán Bono, Diane Keaton, Diana Ross, Sting, Madonna, Woody Allen, stb.
A következő megállónk már arrébb van, a Morningside Heights környéken a Cathedral Church of Saint John the Divine. A kilométer hosszú név egy kívül-belül gyönyörű templomot takar. A belső területe 11.200 m2, a hossza 183 méter, a szélessége 70 méter, és a legnagyobb belső magassága 38 méter. Tehát nem kicsi. Van neki egy beceneve is, mégpedig St. John the Unfinished (vagyis befejezetlen). Még 1888-ban kezdték el építeni, aztán közbejött a két világháború, meg az, hogy akárhányszor álltak neki újból, mindig más-más stílusban tették. Kezdetnek volt bizánci-román, aztán a századforduló után gótikus. 2001-ben még jött egy tűzvész is, ami miatt a katedrálist hét évre bezárták. Az építést azóta sem fejezték be, bár ha szemben állunk vele, ez nem tűnik fel.
Innen egy kis sétával le tudunk baggyogni a Hudson folyóig, és a Riverside Parkban megtekinthetjük Grant tábornok sírját. Akkora, hogy eltéveszteni se lehet. Ulysses S. Grant a polgárháborúban szerzett nevet, illetve ő volt az USA 18. elnöke. A mauzóleumba temették még a feleségét is, de ennél több látnivalóra ne számítsunk. És öltözzünk fel jól, mert a vízparton cefet hideg bír lenni.
Menjünk tovább, lassan átcsorgunk egy korábban híres, vagyis inkább hírhedt negyedbe, a Harlembe. Fogadjunk, hogy erről mindenkinek a rapperek, meg gengszterek, meg hasonlók jutnak eszébe, pedig. A városvezetés hatalmas pénzeket ölt abba, hogy ezt a környéket rendbe tegye, normális körülményeket biztosítson az itt lakóknak, így aztán napjainkban már Harlemben sem nagyobb a bűnözés, mint a város többi részén. Ezt mintegy alátámasztandó, Bill Clinton korábbi elnök is a West 125th Street-en tart fenn irodát. Az viszont kétségtelen, hogy az afro-amerikai népesség nagyon nagy része itt telepedett le, de olyan nagy nevek jöttek innen, mint Marcus Garvey vagy Malcolm X és Jesse Grey. Ők anno mindannyian a fekete lakosság polgári jogaiért küzdöttek. De néznivaló is akad bőven: például rengeteg különböző felekezetű templomuk van.
Vagy az Astor Row, ami a 130. utca egy részének a neve. A telkek eredetileg az Astor család birtokában voltak, s ők olyan házakat építettek, amelyeknek mind volt hátsó kertje, meg verandája, és egészében olyan érzést keltenek, mintha az ember a déli vidéken járna.
Aztán, akit érdekel, a 135. utcában találja az egykori Harlem YMCA épületét (nem, nem a Village People daláról van szó, hanem egy Young Men's Christian Association nevű, 1844-ben alapított szervezetről) , valamint a 125. utcában az Apollo Theater-t. Ez utóbbi New York legrégebbi és leghíresebb színháza. Többek között Ella Fitzgerald, Billie Holiday, James Brown, Diana Ross és a Jackson 5 lépett itt fel.
Még valami: ha híres márkák olcsó utánzataira fáj a fogunk, azokat a Harlem Market-on fogjuk megkapni.
Ezután fogjuk magunkat, délnek fordulunk, és leballagunk a Park keleti oldalán. Az 5. sugárúton a leggazdagabbak laknak, olyan drága lakásokban, amilyenről a földi halandó álmodni sem mer. Nekünk viszont elérhető a Museum of the City of NY (várostörténet), a Guggenheim (modern és kortárs művészet), a Metropolitan (klasszikus művészet, illetve cuccok a világ különböző tájairól), a Whitney Museum (itt minden van, a festményektől a videó konstellációkig) vagy a Frick Collection (főleg európai művészet), illetve a Central Park Zoo.
Az állatkert tök jópofa hely, főleg ha túléljük az első sokkot, hogy a Madagaszkárból megismert szereplők nem itt laknak! Se Gloria, se Alex, se Marty, se Melman... Pingvinek vannak, de nem kommandóztak. Viszont a fókák, akik a kert közepén egy oldalt átlátszó medencében és egy műsziklán kerültek elhelyezésre, kérés nélkül olyan show-t nyomnak, hogy még! A többiek viszonylag unalmasak, a jégimaci konkrétan rá se fütyül az emberre, a hópárduc meg láthatatlan. Az egyéb kiállítások, trópusi ház és terrárium gyerekkel kötelezően megtekintendő.
Amint sikerült a kölyköket elszakítani a városi vadasparktól, sétáljunk le a Central Park délkeleti csücskéhez, és álljunk meg egy pillanatra szájat tátani a Plaza Hotelnél. Újabb példa arra, hogy a jenkik mennyire bátran építkeznek fölfelé. Ezt a szállodát még 1907-ben (!) építették, Henry Janeway Hardenbergh tervei alapján. A 20 emelet magas, francia reneszánsz stílusú épület a város egyik ismertetőjele.
A 7. sugárúton találjuk a Carnegie Hall-t, amit 1891-ben adtak át a nagyközönségnek. A nevét az építője, Andrew Carnegie után kapta (ő állta a számlákat is). Belül három koncertterme van, egyik nagyobb és impozánsabb, mint a másik. Egy vicc is kötődik az épülethez: állítólag egy járókelő megállította Jascha Heifetz, világhírű hegedűművészt, hogy megérdeklődje, miként juthatna el a Carnegie Hall-ba. A válasz: gyakorlással!
Itt most újból megállunk, egy napra ez bőven elég volt. Mivel engem megfogott a város, távolabbi terveim között szerepel még egy (vagy több) látogatás ide, a rengeteg kimaradt látványosságról máskor számolok be.
Az utolsó 100 komment: