Egyedül voltam otthon, valami vacsoraféle után kotorásztam a hűtőben, de mindössze egy kacsamell árválkodott a polcon... Itt az ideje egy kis kísérletezgetésnek, „megszúvidálom” azt a kacsamellet!
A sous-vide (ejtsd: szúvid) eljárás nem más jelent mint vákuum alatt, alacsony hőmérsékleten, hosszú ideig hőkezeljük a húst vagy zöldséget. Azok akik már megfordultak pár nívósabb étteremben biztos találkozták ezzel a módszerrel készült puha omlós húsokkal.
Mivel kacsamellet még nem csináltam ezzel az eljárással, először a Szakácsok könyvében kutattam utána, de végül Márkaséf blogjában találtam meg a szükséges információkat.
Eszközök amik kellenek:
Szükség van egy vákuumos fóliázó gépre. Ezek az otthoni használatra készült fóliázógépek többnyire kisebb hatásfokúak, mint a profi konyhai gépek, de azért a célnak megfelel. 6-8 ezer forintos tartományban kaphatóak már.
Szükség van még egy konyhai vízhőfokmérőre és egy maghőmérőre. Ezek már 1-3 ezer forintos áron kaphatóak a különböző szupermarketekben.
1. Fogok egy 20-25 dekás kacsamellet, leszedegetem a hártyákat, lenyesegetem a kilógó bőrrészeket, megformázom, majd szárazra törölöm.
2. A bőrét rombusz alakban bevagdosom, vigyázva, hogy a húsba ne vágjak bele. Megsózom, borsozom mindkét oldalát.
3. A kacsamellet speciális fóliába teszem, egy kis kakukkfűágat fektetek a húsra, majd egy vákuumos fóliázó géppel légmentesen lezárom.
4. Egy kisebb lábosban vizet forralok, majd belelógatom a befóliázott húst kb. 10 másodpercre. Ez két dolog miatt is kell, így ellenőrizni tudom, hogy jól zár-e fólia és a másik, a hirtelen hőtől még jobban rázsugorodik a húsra a fólia.
5. Közben egy nagyobb lábasban vizet melegítek (legalább három litert), hőmérővel beállítom pontosan 56 fokra, majd az 55-60 fokra előmelegített sütőbe teszem a lábost és abba a vákuumfóliázott húst.
6. A sütő ajtaját egy konyharuhával résnyire kitámasztom, hogy ne melegedjen túl, és 60 percig hőkezelem a vízfürdőben a kacsamellet (kb. ennyi idő alatt éri el a kívánt 54-55 fokos maghőmérsékletet a hús). Közben többször is ránézek a vízbe állított hőmérőre, hogy a hőmérséklet a 56-58 fokos tartományban maradjon. Ha esetleg túlmelegszik, egy kevés hideg víz hozzáadásával csökkenthetjük a hőfokot.
7. A sütőből kivéve a lábost félreteszem, és hagyom még a húst a vízben 15-20 percig.
8. Közben egy marék spárgát grillserpenyőben meggrillezek, keverőtálba teszem, sózom borsozom, majd egy-két kanál házilag készített majonézzel elkeverem.
9. A kacsamellet kibontom a vákuumfóliából, egy papírtörlővel szárazra törlöm/leitatom.
10. Egy serpenyőben kevés vajat vagy ghít forrósítok, és abba teszem a kacsamellet a bőrös felével lefelé. Másfél-két perc alatt aranybarnára és ropogósra pirítom, majd megfordítom, és a húsos felét is megpirítom fél perc alatt.
Tálaláskor a kacsamellet ferde irányban felszeletelem, meghintem kis himalájai sóval, és körítem a majonézes grillezett spárgával.
Talán első olvasatra kissé körülményesnek tűnik ez az eljárás, de szerintem minden procedúrát megér a végeredmény. A sous-vide eljárásnak köszönhetően a hús elképesztő vajpuhaságú lesz, szinte elolvad a szánkban, alig kell rágni, az íze pedig intenzív „kacsaízű”, mégis lágy és kellemes. Ugyanakkor a végső pirításnak köszönhetően a bőre ropogós, ízletes, tepertőszerű lesz, ami pompás kontrasztot alkot textúrában és ízben is a hússal...
Az utolsó 100 komment: