Nemrég megkértem egy barátom fiait, akik közül ez egyik a keresztfiam, hogy tegyenek már rendet nálam a hátsó kertben. Sok kidobni való cucc, eltüzelhető fa és szemét, szétdőlt téglarakás stb. várt rájuk, igazi kemény munka. Persze attól nem féltem, hogy a két, közel kétméteres jeti termetű „gyereken” kifog a feladat, inkább azon aggódtam mivel tudom majd őket megetetni. Tésztaféle szóba sem jöhetett most, annyi energiával a kertkapuig sem jutottak volna el. Valami tartalmas egytálételen járt az eszem. Reménykedve hívtam fel őket, - „chilis babot szeretitek?” Jött a válasz, - „naná!”
Így hát kikerestem a saját chili con carne (ejtsd: csilikonkárni) receptemet a cetlihalmazból amit nagylelkűen receptgyűjteménynek hívok. A chili con carne azt jelenti chili hússal és bár sokan azt hiszik ez a mexikói konyha egyik remeke, valójában ez egy amerikai, pontosabban „texmex” étel.
Régóta csiszolgatom ennek az ételnek a receptjét, és bátran állíthatom mostanra nagyon jó lett. Ezt a tényt az is alátámasztotta, hogy a két srác egy ültő helyében úgy becsókolta a három kilónyi ételt, hogy öröm volt nézni.
A chili con carne-nak számos recept variációja létezik még a szülőhelyén is. Többnyire azonban mindegyik megegyezik abban, hogy marhahúst, többféle chilit, babot és paradicsomot tartalmaz. Az arányok vagy egyéb kiegészítő elemek tekintetében vagy az elkészítés technikájában azonban nincsenek szabályok. A nagy texasi chilifőző versenyeken sincs semmi kikötés ezen a téren, mindent elfogadnak...
Hozzávalók (5-6 személyre):
. 80 dkg. marha rostélyos (lehetőleg érlelt)
. 35 dkg. darált marha nyak
. 35 dkg. darált sertés tarja
. 4-5 fej hagyma (kb. 40 dkg.)
. 1 fej fokhagyma
. 2 doboz olasz paradicsom konzerv
. 3 doboz vörös vesebab konzerv (750g.)
. 5 db. grillezett kápia paprika
. 1 doboz chipotle konzerv (121g.)
. 2-3 ek. paradicsompüré
. 3-4 dl. marha alaplé
. 1 ek. apróra vágott friss oregano
. 3 babérlevél
. 4-5 dkg. 80%-os étcsokoládé
. só, bors, cukor
. mogyoró olaj
Az alapanyagokhoz: Konzerv chipotlét (füstölt jalapeno chili) delikát üzletekben kapni, vagy a tesco „nemzetközi” ételek polcán is láttam már. Érdemes beszerezni, mert füstös csípősségével egész más dimenzióba helyezi az ételünket.
Konzervbabból lehetőleg a legjobb minőségűt vegyük, spanyol vagy olasz készítményt.
Előkészületek:
A sertéshúst és a marha nyakat ledarálom.
A marha rostélyost egy éles késsel nagyon apró kockákra vágom.
A hagymát apróra a fokhagymát vékony szeletekre vágom.
A babkonzerv levét leöntöm, a babot vízzel leöblítem és lecsöpögtetem.
Elkészítés:
1. A darált marhahúst egy kevés olajon barnára pirítom (Egész szárazra/pergősre, szinte kopogósra kell pirítani, ha kell adagonként, hogy ne párolódjon, hanem piruljon), majd kiszedem egy tálba.
2. Újra olajat melegítek és a darált sertéshúst is ugyanígy megpirítom, majd kiszedem.
3. Most egy kicsit több olajat teszek az edénybe és üvegesre pirítom benne a hagymát, közben sózom, borsozom, majd hozzáadom a fokhagymát.
4. Mikor a hagyma karamellizálódni kezd, aranybarnára pirul, hozzáadom a kisütött darált húsokat és elkeverem.
5. Az edény közepén egy kis szabad helyet kotrok szét, ide teszem a paradicsompürét, amit megszórok egy kanál cukorral.
6. Kicsit lepirítom, hogy karamellizálódjon a paradicsom is, majd felöntöm a marha alaplével.
7. Hozzáadom az apróra vágott grillezett paprikát, babérleveleket, az oregánot és a feldarabolt chipotlét a szószával együtt.
8. Most jön hozzá az apró kockákra vágott nyers marha rostélyos amit belekeverek.
9. Beleöntöm a paradicsom konzerveket, a fakanállal kissé szétnyomkodom az egész paradicsomokat, alaposan elkeverem, sózom borsozom és alacsony hőfokon (kerámilap #9/4), lassan főzöm másfél órát, vagy amíg a hús meg nem puhul. Egy kivágott sütőpapírral le is takarhatjuk (lásd a fázisképen).
10. Beleteszem a babot, elkeverem és még fél órát főzöm lassú tűzön, hogy a bab is átforrósodjon és átvegye a ragu ízét.
11. Hozzáadom az összetört csokoládét, megvárom míg elolvad a tetején, majd óvatosan elkeverem, hogy a bab ne törjön össze.
12. Megkóstolom és ha kell még igazítok az ízeken, vagy ízlés szerint még egy kis csípősséget (apróra vágott friss chilit, vagy chiliport) is bele lehet vinni.
Frissen sült foccaciaval tálaltam.
Tipp! A chili con carne-t tölthetjük tortilla lapokba is, mellé sajtot, salátát, tejfölt is tehetünk, feltekerjük, és kész a burrito.
Ha nem kapnánk chipotlét, végszükségben helyettesíthetjük friss chilivel a csípősségét és egy darab füstölt oldalas belefőzésével a füstös ízét.
Érdemes előző nap megfőzni az egész ételt, mert egy éjszakát pihenve, az ízek még jobban összeérnek és így lassan újramelegítve még finomabb lesz.
A legtöbb chili com carne recept tartalmaz még római köményt mint fő fűszer (néha én is szoktam bele tenni), de ezt én most kihagytam, mert inkább a naturálisabb ízeket akartam kihozni.
Magában, friss kenyérrel a legjobb, köretet nem érdemes készíteni mellé.
Chili con carne! Brutális ízek, egyszerre csípős, sós, édes, füstös... Az ízek kavalkádja! A chili nem egy kispályás étel, mindent lezúzó, beborító zamatok, ami kesztyű nélkül csap oda agyunk öröm receptorainak, kiadva az utasítást, hogy MéééG...!
Ehhez az ételhez sört kell inni, a bor nem érvényesül a fűszerek mellett. Valami könnyű mexikói vagy amerikai sört bontsunk, hogy stílszerűek legyünk, de nagyon jól passzol hozzá a kínai Tsingtao sör is, érdemes kipróbálni.
Elkészítési idő: 3 óra
Költségek: kb. 890 Ft./adag
Sör: -
Az utolsó 100 komment: